Uvažujete, že si kúpite klimatizáciu a riešite, ako vybrať vhodnú klimatizáciu? Čo všetko by ste mali zvážiť pri jej výbere, či sa rozhodnúť pre split či multisplit a čo to vlastne je alebo akú si vybrať vnútorné alebo vonkajšiu jednotku? V tom vám pomôže jednoduchý návod nižšie. Konkrétne riešenie je ale vždy potrebné konzultovať s odborníkmi, ktorí dokážu posúdiť presne vašu situáciu a nájsť vhodné riešenie či varianty vám priamo na mieru.

KROK 1: Potrebný výkon klimatizácie

Pri výbere klimatizácie a návrhu vhodného riešenia pre vaše potreby je najskôr dobré určiť potrebný výkon, a to ako chladiaci, tak i vykurovací. Pokiaľ využijete iba chladenie, zamerajte pozornosť na dostatočný výkon chladenia. Vykurovací výkon je u väčšiny klimatizácií o niečo málo väčší ako chladiaci.

Potrebný výkon klimatizácie určujú rôzne kritérií, z ktorých najdôležitejšie sú:

• veľkosť miestnosti
• intenzita slnečného žiarenia,
• orientácia a poloha podľa svetových strán
• účel miestnosti
• obvyklý počet osôb v miestnosti
• ďalšie zdroje tepla v miestnosti

KROK 2: Split alebo multisplit?

Hlavným rozlišovacím faktorom pri voľbe split alebo multisplit varianty je počet miestností, ich veľkosť a poloha v objekte.

Split systém (niekedy označovaný ako single split) je riešenie pre jednu miestnosť. Skladá sa z jednej vonkajšej a jednej vnútornej jednotky klimatizácie.

Multisplit systém predstavuje riešenie pre viac miestností. Skladá sa z jednej vonkajšej jednotky, ku ktorej je možné pripojiť 2 až 5 vnútorných jednotiek klimatizácie.

Multisplit je ideálnym riešenie pre viac samostatných miestností, prípadne aj pre viac zónové použitie vo veľkých miestnostiach. Výhodou multisplitových systémov je iba jedna vonkajšia jednotka, a tým aj úspora miesta, často jednoduchšiu montáž a lacnejšie údržba. Multisplit je ideálny pre rovnomerné vychladenie celého domu alebo bytu.

Rozhodnutie, či single alebo multisplit je dôležité predovšetkým pred zvolením typu vonkajšej jednotky. Tie majú pre každý variant (split vs. multisplit) odlišné parametre, preto nie je možné k vonkajšej jednotke single splite dodatočne nainštalovať ďalšie vnútornú jednotku. Oproti tomu pri vonkajšej Multisplitové jednotky môžete nainštalovať (napríklad aj neskôr) ďalšie vnútorné jednotky. Je nutné ale vedieť koľko ich bude celkovo potrebné, pretože podľa toho je nutné zvoliť výkon a druh vonkajšej jednotky.

 KROK 3: Výber vnútornej jednotky klimatizácie

Vnútorná jednotka sa stáva súčasťou vášho interiéru po niekoľko rokov, preto je dôležité si vybrať takú, ktorá vám bude vyhovovať. Jednotky sa líšia nielen výkonom, kvalitou, funkciami, filtráciou vzduchu či ovládaním, ale aj dizajnom.

Pre single i Multisplitové riešenia môžete vyberať z týchto vnútorných klimatizáciou: nástenné, parapetné, kazetové a kanálové. Závisí len na vašich preferenciách, ktoré si vyberiete. Nižšie uvádzame naše najviac predávané klimatizácia, na trhu však existuje rad ďalších značiek.

Do multisplitového riešenie si môžete vybrať jednotky od jedného typu a rôznych výkonov alebo aj niekoľko rôznych typov a rôznych výkonov. Kombináciou je veľké množstvo.

 

Nástenné klimatizácie

Nástenné klimatizácie sú najbežnejším typom vnútorných jednotiek. Vyberať môžete z mnohých modelov. Všetky existujú vo variante pre split aj multisplit, ale odlišujú sa svojimi vlastnosťami – chladiacim a vykurovacím výkonom či hlučnosťou. Základné vlastnosti a funkcie jednotiek zostávajú väčšinou zhodné.

Energetická účinnosť pre split dosahuje účinnosti až A +++ pre chladenie aj kúrenie. V rámci Multisplit dosahujú jednotky energetickej účinnosti A ++ až pre 4 miestnosti a A + pre 5 miestností. Ich energetickú účinnosť určuje predovšetkým vonkajšia jednotka.

 

 

Parapetné klimatizácie

Parapetná jednotka je elegantné riešenie pre umiestnenie jednotky na zem, podobne ako radiátor. Oproti nemu má ale menší rozmer, a okrem kúrenie ponúka aj funkciu chladenia. Vďaka výfukom nahor aj k podlahe si môžete zvoliť prúdenie vzduchu, ktoré vám viac vyhovuje. Spodný výfuk ponúka jedinečný efekt podlahového kúrenia, vďaka ktorému budú vaše nohy v zime stále v teple. Výhodou je aj jednoduchá montáž a veľká flexibilita umiestnenia.

 

 

Kanálové klimatizácie

Kanálová jednotka je ideálnym riešením, ak je vašou prioritou, aby klimatizácia nebola vidieť. Vďaka skrytým rozvodom vzduchu nad podhľadom zaistí v priestore rovnomerné rozloženie teploty bez ohľadu na tvar a pôdorys miestnosti. Zvyčajne sa umiestňuje nad znížený podhľad: vzduch je nasávaný z miestnosti cez mriežku do jednotky, je upravený a následne prúdi potrubím a mriežkou výdychu späť do miestnosti.

 

 

Kazetové klimatizácie

Kazetová jednotka s krycím panelom sa osadzuje do podhľadu. Vďaka špeciálnemu prevedeniu lamiel umožňuje rovnomernú distribúciu vzduchu v plnom rozsahu 360 ° okolo jednotky. Tým sa aj vo veľkej miestnosti efektívne zabráni prievanu. Vzduch do jednotky je nasávaný zospodu. Voliteľným príslušenstvom je senzor pohybu pre maximálnu úsporu energie, ak sa v miestnosti nevyskytujú osoby.

KROK 4: Výber vonkajšej jednotky

Vonkajšia jednotka odovzdáva energiu z chladiva získanú vo vnútornej jednotke do okolia. Chladivo potom prúdi späť do vnútornej jednotky a výsledkom je odvod tepla a ochladenie vnútorného priestoru. Voľba najvhodnejšej vonkajšej jednotky závisí predovšetkým na potrebnom vykurovacom alebo chladiacom výkonu a tiež od počtu pripojených vnútorných jednotiek.

Rovnako ako je dôležitý dizajn vnútornej jednotky, podstatná je aj vonkajšia jednotka, ktorá utvára dizajn objektu. Umiestniť ju možno na:

• fasádu / múr domu
• balkón
• strechu
• zem / podlahu

Niekedy nie je možné vonkajšiu jednotku klimatizácie jednoducho primontovať, a preto sa miesto vyberá tak, aby bolo vhodné pre prístup servisných technikov, a pritom nerušilo vzhľad domu.

Dôležitou vlastnosťou vonkajšej jednotky je tiež tichá prevádzka, ktorý by nemal rušiť ani vás, ani vašich susedov.

Výber klimatizácie nie je jednoduchý proces a vždy je dobré poradiť sa s odborníkmi. Obráťte sa na našich odborných poradcov, ktorí posúdia vašu konkrétnu situáciu a navrhnú riešenia priamo pre vás. Kontaktujte nás prostredníctvom formulára, alebo na telefóne +421 (0)910 567 898.

Ako vybrať vhodnú klimatizáciu?